Prosciutto cotto – Szynka Włoska


Prosciutto Cotto: Włoska Delicja

Prosciutto cotto to włoska szynka gotowana, która jest ceniona za swój delikatny smak, soczystą konsystencję i charakterystyczny aromat. Jest ona nieodłącznym elementem włoskiej kuchni i stanowi popularny dodatek do wielu potraw.

Historia Prosciutto Cotto

Tradycja wytwarzania prosciutto cotto sięga starożytnego Rzymu, gdzie mięso wieprzowe było konserwowane poprzez gotowanie i solenie. W średniowieczu produkcja szynki gotowanej rozpowszechniła się na terenie całych Włoch, a jej receptury udoskonalano z biegiem lat.

Proces Produkcji

Prosciutto cotto jest wytwarzane z udźca wieprzowego, który jest poddawany procesowi peklowania, a następnie gotowaniu w temperaturze około 70-80°C. Do peklowania używa się soli, cukru, ziół i przypraw, co nadaje szynce charakterystyczny smak i aromat. Czas gotowania zależy od wielkości kawałka mięsa, ale zwykle wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Rodzaje Prosciutto Cotto

Istnieje kilka rodzajów prosciutto cotto, które różnią się między sobą sposobem przygotowania i dodatkami:

  • Prosciutto cotto classico: Jest to tradycyjna szynka gotowana, bez dodatków.
  • Prosciutto cotto con cotenna: Szynka gotowana ze skórą, która nadaje jej charakterystyczną chrupkość.
  • Prosciutto cotto affumicato: Szynka gotowana wędzona, która ma bardziej wyrazisty smak i aromat.
  • Prosciutto cotto arrosto: Szynka pieczona, która jest bardziej soczysta i krucha.

Zastosowanie Prosciutto Cotto

Prosciutto cotto jest wszechstronnym produktem, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najczęściej jest podawana na kanapkach, sałatkach, pizzy, a także jako samodzielne danie. Doskonale komponuje się z różnymi serami, warzywami i owocami.

Wartości Odżywcze

Prosciutto cotto jest bogatym źródłem białka i tłuszczu. Zawiera również witaminy z grupy B, cynk i selen. Należy jednak pamiętać, że szynka gotowana zawiera również sporo sodu, dlatego osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny spożywać ją umiarkowanie.

Popularność:

Prosciutto cotto jest jedną z najpopularniejszych wędlin we Włoszech. Jest ona powszechnie dostępna w sklepach spożywczych i supermarketach, a także w restauracjach i barach.

Cena:

Cena prosciutto cotto zależy od rodzaju, jakości i producenta. Najtańsza jest szynka klasyczna, bez dodatków. Droższa jest szynka wędzona, pieczona i ze skórą.

Przechowywanie:

Prosciutto cotto należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 0 do 4°C. Po otwarciu opakowania należy spożyć ją w ciągu kilku dni.

Alternatywy:

Dla osób, które nie mogą spożywać prosciutto cotto, dostępne są inne rodzaje szynki, takie jak szynka parmeńska, szynka dojrzewająca, szynka drobiowa lub szynka wołowa.

Ciekawostki:

  • W 2019 roku we Włoszech wyprodukowano ponad 200 000 ton prosciutto cotto.
  • Prosciutto cotto jest jednym z głównych składników pizzy carbonara.
  • W niektórych regionach Włoch prosciutto cotto jest tradycyjnie podawane na Wielkanoc.

Sklep Włoski

4 marca, 2024